Dostępność internetu pod adresem – gdzie to sprawdzić?
Spis treści:
Jeszcze do niedawna wiele osób dopytywało, jak sprawdzić czy mam światłowód. Dziś są na to znacznie skuteczniejsze sposoby. Na stronie internet.gov.pl teraz możesz sprawdzić, jaki operator dostarcza internet do konkretnego budynku. To kolejna rządowa akcja. Strona zawiera darmową bazę danych z informacją o dostępności internetu na terenie całej Polski.
Polecane routery
Dostępność internetu pod adresem – o rządowej bezpłatnej bazie danych
Dokładnie 1 stycznia bieżącego roku ruszył kolejny rządowy projekt, tym razem o nazwie System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego. Chcąc sprawdzić, jaka jest dostępność internetu pod adresem, wystarczy wejść na stronę internet.gov.pl, aby móc skorzystać tam z interaktywnej mapy i tym samym zorientować się, jacy operatorzy działają w konkretnej okolicy, a nawet, jaki internet proponują w poszczególnych budynkach.
Z informacji publikowanych w sieci wynika, że zakończono pomyślnie okres zasilenia i aktualizacji danych w systemie SIDUSIS. Co prawda system powstał już na początku grudnia, ale dopracowanie szczegółów zajęło jeszcze trochę czasu, by już teraz móc w pełni korzystać z tego nowoczesnego i przydatnego rozwiązania. Warto mieć na uwadze, że operatorzy mają na bieżąco aktualizować te informacje.
Warto wiedzieć!
Co ciekawe, obowiązek raportowania został ujęty w ustawie. Wynika z niej, że operatorzy, którzy mają poniżej 50 tys. punktów adresowych w zasięgu, muszą aktualizować te dane raz w miesiącu. Więksi operatorzy mają obowiązek czynić to nawet raz w tygodniu i to w konkretny, ustalony z góry dzień. Jest to piątek.
Jak sprawdzić, jaki internet mogę mieć? Interaktywna mapa dostępu do internetu
Interaktywna mapa zasięgu światłowodu umożliwia sprawdzenie dostępności internetu w konkretnej lokalizacji. Cały proces wyszukiwania tych ważnych danych jest bardzo prosty i wygodny. Zajmuje dosłownie chwilę.
Wystarczy jedynie wejść na stronę i kliknąć – sprawdź dostęp internetu. Następnie należy adres budynku, w którym zamierza się sprawdzić dostępność internetu. Wówczas wyświetli się lista firm, które ten internet oferują. Na tej podstawie można porównać szczegóły i w konsekwencji tego wybrać najlepszą propozycję. Mapa dostawców internetu jest bardzo szczegółowa. Widnieje na niej każdy budynek.
Co jeszcze umożliwia rządowa strona internet.gov.pl?
Dostępność internetu to w zasadzie nie wszystko, co można sprawdzić, korzystając ze wspomnianej strony. Daje ona możliwość zweryfikowania poprawności danych. Jeśli okaże się, że dane będą budziły wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym, mieszkaniec będzie mógł wysłać do systemu specjalne zgłoszenie o konieczności naniesienia konkretnych poprawek.
Korzystając z podanej strony, nie trzeba zastanawiać się, jak sprawdzić dostawcę internetu. Za jej pośrednictwem mieszkańcy mogą również zgłosić zapotrzebowanie na internet. Wysłanie powiadomienia przez system doprowadzi do tego, że trafi ono do wszystkich przedsiębiorców oferujących internet w określonej lokalizacji.
Tym samym sposobem, właśnie przy użyciu strony rządowej, można łatwo i wygodnie zgłosić pustostan. Chodzi tu o te budynki, w których obecnie, ani też w przyszłości nie będzie potrzeby wykonania instalacji internetu. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą łatwo sprawdzić, gdzie jest największy popyt na ich usługi. To duże wsparcie przy planowaniu kolejnych inwestycji.
Jak inaczej sprawdzić dostępność internetu pod adresem?
Jaki internet pod adresem jest dostępny, jeszcze niedawno wiele osób dopytywało na wszelkie możliwe sposoby, niestety nie zawsze skuteczne. Poniżej kilka przykładowych metod.
Wiele osób jeszcze do niedawna wypytywało, „czy w mojej okolicy jest światłowód?” właśnie w internecie. I to był jeden z głównych sposobów na dotarcie do konkretnych informacji. Jednak zapytania typu, „jaki internet w mojej okolicy?” przeważnie nie przynosiły satysfakcjonujących efektów.
Niektórzy też po prostu udawali się do wybranego operatora i wypytywali, czy jest szansa na podłączenie internetu w ich okolicy, w ich budynku. Nierzadko musieli nawiązać kontakt z wieloma operatorami, by w końcu dotrzeć do tego, który jest w stanie zaopatrzyć ich w internet. To jak najbardziej są skuteczne metody na sprawdzenie dostępności internetu, ale długotrwałe i męczące zarazem.
To tylko potwierdza fakt, iż mapa światłowód, a konkretnie wspomniany powyżej system, był potrzebny i teraz przydaje się wielu osobom. Bo faktycznie jest dużym ułatwieniem dla społeczeństwa. Przydaje się również samorządom, a także przedsiębiorcom oferującym internet.
Teraz już nikt nie musi zakładać nowych wątków w mediach społecznościowych i wypytywać, „jak sprawdzić, jaki internet mogę mieć?”. Takie doszukiwanie się konkretów przeważnie prowadziło do sprzecznych i nieprawidłowych informacji.
Dostęp do wspomnianej strony rządowej ma każdy. Informacje, które są na niej publikowane, przydać się mogą zarówno mieszkańcom jak i samorządom, a do tego przede wszystkim dostawcom internetu. Stworzono więc ją nie bez powodu. I choć wielu osobom może wydawać się bez sensu, prędzej czy później przyda się każdemu.
Znajdziesz w Morele
Routery - Karty sieciowe Wi-Fi - Kable teleinformatyczne - Routery na kartę SIM - Routery mobilne
Komentarze (0)